Państwa świata to szczegółowe informacje: warunki naturalne, gospodarka, ustrój polityczny. Polityczny podział świata oraz państwa i stolice przedstawione zostały na mapach.
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98127 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Państwa świata: Bangladesz


Informacje ogólne

nazwaLudowa Republika Bangla Deszu
położeniepd. Azja, nad Zatoką Bengalską
stolicaDakka
powierzchnia143 998 km²
liczba ludności127,5 mln (1998)
język urzędowybengalski, w użyciu angielski
jedn. monetarnataka
święto narodowe26 marca (rocznica proklamowania niepodległości 1971)
16 grudnia Dzień Zwycięstwa
podział administracyjny4 prowincje
graniceZ Indiami i Birmą

Kalendarium

1526obecne tereny dostają się pod panowanie dynastii Wielkich Mogłów
od 1740Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska przejmuje kontrolę nad większością terytoriów Wielkich Mogołów
1858Bengal staje się prowincją brytyjskich Indii
1906Powstanie Ligi Muzułmańskiej
1947Bengal Wschodni staje się prowincją Pakistanu (P. Wsch.)
1970Pakistan Wschodni nawiedzają powodzie i cyklony, ginie 266 tys. ludzi
1971marzec: protesty antyrządowe, Pakistan Wschodni ogłasza niepodległość jako Bangladesz, wybucha wojna domowa, Indie udzielają pomocy wojskowej, ostatecznie Pakistan Zachodni ponosi porażkę
1972ogłoszenie konstytucji
1975prezydent Mudżbur Rahman ginie w zamachu stanu, wprowadzenie stanu wojennego
1978Ziaur Rahman wybrany na prezydenta, powstaje Narodowa Partia Bangladeszu
1979Zniesienie stanu wojennego
1981Rahman ginie z rąk zbuntowanych wojskowych, prezydentem zostaje dotychczasowy wiceprezydent Abdus Sattar
1982wojskowy zamach stanu, wprowadzenie stanu wojennego i zawieszenie działalności partii politycznych
1986Ershad zostaje wybrany na prezydenta w wyborach wielopartyjnych (pierwsze od 1979), zniesienie stanu wojennego, przywrócenie konstytucji
1987Wprowadzony zostaje stan wyjątkowy po wystąpieniach antyrządowych
1988Islam religią państwową, zniesienie stanu wyjątkowego, Bangladesz nawiedzają powodzie monsunowe
1990Silne wystąpienia antyrządowe, Ershad ustępuje i zostaje aresztowany
1991W wyborach parlamentarnych zwycięża Narodowa Partia Bangladeszu; cyklon i powodzie zabijają ok. 130 tys. osób
1996Wybory parlamentarne wygrywa Liga Ludowa

Warunki naturalne

Bangladesz zajmuje wschodnią część aluwialnej Niz. Hindustańskiej (Nizina Bengalska). Prawie połowę kraju stanowi delta Gangesu, Brahmaputry i Meghny. Większa część powierzchni równinna, nieznacznie wyniesiona nad poziom morza: na pd. 1-2 m (Sundarban), w centrum kraju ok. 12 m i na pn. do 40 m. W SW części G. Czatgańskie (wys. do 1230 m). Wybrzeże Zat. Bengalskiej pod wpływem cyklonów tropikalnych, monsunów i pływów morskich - ulega ciągłym zmianom. Klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy. Średnia temperatura w styczniu ok. 20° C, w maju 28-30° C; średnia roczna suma opadów od 1800-2000 mm na pd.-zach., do ponad 3000 mm na pn.-wsch.; pora deszczowa od kwietnia maja do września października; częste cyklony tropikalne, zwłaszcza w lecie i na jesieni. Są przyczyną śmierci ludzi i zniszczeń w gospodarce. Bardzo gęsta sieć rzek (gł. dopływy Gangesu i Brahmaputry), łącznie z jeziorami i rozlewiskami zajmuje ok. 8% pow. kraju.Występują duże wahania stanów wód. W lecie poziom wód podnosi się ok. 10 m, powodując często katastrofalne powodzie na większości terytorium kraju. Miejsce naturalnej roślinności (lasy monsunowe) zajmują uprawy; w G. Czatgańskich występują wilgotne lasy równikowe, w pd. części delty Gangesu i Brahmaputry - lasy namorzynowe (największe skupienie na Ziemi) oraz roślinność bagienna.

Gospodarka

Bangladesz jest przeludnionym, słabo rozwiniętym krajem rolniczym, o stałym deficycie żywności, potęgowanym klęskami żywiołowymi. Należy do najbiedniejszych krajów świata. Rozwój gosp. kraju (gł. intensyfikacja produkcji roln. oraz tworzenie infrastruktury społ.) jest oparty na kredytach Banku Światowego oraz darowiznach z USA, Arabii Saudyjskiej i in. krajów (ok. 1-2 mld $ USA rocznie). PKB na 1 mieszk. wynosi ok. 217 $ USA (1989) i należy do najniższych w świecie.

Ludność

Bengalczycy stanowią 98% ludności Bangladeszu (1981). Pozostali to Biharczycy (muzułmanie przesiedleni po 1947 z pn. Indii). Muzułmanie stanowią ok. 87% (1991) ogółu ludności, pozostali to gł. hindusi. 1950-91 liczba ludności Bangladeszu w wyniku wysokiego przyrostu naturalnego (ok. 27 promili rocznie) wzrosła o ponad 78 mln. Przeciętna długość życia wynosi ok. 51 lat i należy do najniższych w świecie. W strukturze płci występuje zdecydowana przewaga mężczyzn nad kobietami (na 100 mężczyzn przypadają 94 kobiety). 67% (1985) ludności to analfabeci. Bangladesz należy do najgęściej zaludnionych (755 mieszk. na km², 1991) i najsłabiej zurbanizowanych krajów świata - ponad 80% ludności mieszka na wsi. Gł. m.: Dakka, Ćittagong, Khulna, Radźszahi, Narajongońdź.

Ustrój polityczny

Republika, czł. bryt. Wspólnoty Narodów.

Warto zobaczyć

  • obiekty z listy światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO:

    • Bagherhat, zabytkowy meczet (dziedzictwo kulturalne). Paharpur, ruiny klasztoru buddyjskiego (dziedzictwo kulturalne). Sundarbans, lasy mangrowe w delcie Gangesu i Bramaputry (dziedzictwo przyrodnicze).

  • rezerwaty biosfery UNESCO:

    • brak


Państwa świata: Bangladesz.
GeoZone.pl © 2004-2025 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]