|
|
Olimpiada Geograficzna - o olimpiadzie Dział ten powstał, by wszystkich zainteresowanych informować o nowościach związanych z Olimpiadą Geograficzną. Oprócz informacji na temat Olimpiady, znajdziecie tutaj opracowane przeze mnie testy i inne materiały przydatne w trakcie przygotować do Olimpiady. Zamieszczam również listę książek, która okazała się przydatna podczas mojej nauki.
O Olimpiadzie słów kilka
www.ogin.edu.pl - oficjalna strona Olimpiady
Olimpiada Geograficzna ma niewątpliwie najciekawszą formę z wszystkich olimpiad przedmiotowych w liceum. Składa się z trzech stopni.
I etap
Uczeń musi napisać pracę na jeden z 4 tematów, których lista jest publikowana w Internecie oraz przesyłana do szkół przez Komitet Centralny Olimpiady w maju. Z założenia praca ma być pisana samodzielnie, z wykorzystaniem informacji oraz materiałów zdobytych w trakcie wakacji. Termin przesyłania prac na pierwszy etap upływa 15 października (swojemu nauczycielowi geografii musicie je dostarczyć wcześniej, gdyż musi on sprawdzić pracę i uzupełnić swoją część karty oceny pracy). Następnie prace są oceniane w Komitecie Okręgowym. Prace, które zdobędą co najmniej 80 punktów, są kwalifikowane do II etapu - okręgowego. Dodatkowo, jeżeli ktoś zdobędzie przynajmniej 90 punktów za pracę, to automatycznie jest kwalifikowany do wzięcia udziału w Olimpiadzie w przyszłym roku z pominięciem I etapu (z przywileju tego nie mogą oczywiście skorzystać maturzyści, którzy kończą szkołę).
II etap
Po sprawdzeniu prac, do szkół przesyłana jest informacja o wynikach I etapu oraz zawiadomienie dla uczniów, którzy się zakwalifikowali do kolejnego etapu, na temat terminu zawodów i potrzebnych pomocy. Uczestnik otrzymuje również Kartę Uczestnika olimpiady, którą musi uzupełnić i przesłać do Komitetu Okręgowego. W tym roku Etap Okręgowy odbędzie się 21-22 stycznia. Pierwszego dnia uczniowie będą musieli sobie poradzić z 4-częściowym sprawdzianem. Każda część trwa 45 min., a do zdobycia jest 30 punktów. Zatem łącznie można otrzymać 120 punktów. To jednak nie koniec zawodów. Osoby z najlepszymi wynikami kwalifikowane są do części ustnej. Odbywa się ona następnego dnia. Bierze w niej udział co najmniej 15 osób (więcej pod warunkiem, gdy liczba uczestników Etapu Okręgowego wynosi 60 osób). W części ustnej uczestnik zmierzy się z 2 pytaniami (jedno pytanie w serii). Przeważnie pierwsza seria pytań to pytania z zakresu wiedzy podręcznikowej - geografia fizyczna, ekonomiczna. Można zdobyć 20 punktów, punktuje 5 osób z Komisji, każda może przyznać 0-4 pkt. Uwaga! - w tym zadaniu dużą rolę spełnia rysunek (w pomieszczeniu jest tablica do tego celu). Druga seria pytań jest zawsze niespodzianką. Jednakże do odpowiedzi na nie uczniowi służy atlas geograficzny i mapa. Zasady punktacji są takie same. W etapie ustnym uczeń na przygotowanie odpowiedzi ma określony limit czasu (15 min.). Po zakończeniu etapu ustnego podliczane są punkty oraz tego samego dnia podaje się informację na temat kolejności zawodników (nie ma informacji o zdobytych punktach). W zależności od poziomu zawodów, prace najlepszych uczniów (ich liczba może dochodzić nawet do 15 osób) przesyłane są do Komitetu Centralnego - tzw. nominacja. Tam następuje weryfikacja prac pisemnych i ustala się ranking ogólnopolski. Około 100 najlepszych osób dostaje zaproszenie na III etap.
III etap
W tym roku III etap - centralny odbywać się będzie w dniach 7-9 kwietnia w Chorzowie. Zasady są takie same jak w Etapie Okręgowym z tym wyjątkiem, że pytania są trudniejsze. Na podstawie wyników przyznawane są tytuły finalisty oraz laureata. Tytuł finalisty/laureata zwalnia z matury z geografii - automatycznie otrzymuje się maksymalną liczbę punktów. W zależności od gestu sponsorów, w etapie centralnym przyznawane są nagrody.
Testy z ubiegłych lat
W przygotowaniach do Olimpiady niezwykle przydatne mogą się okazać testy z ubiegłych lat. Problem polega na tym, że nie są one obecnie wydawane w postaci książkowej (w bibliotekach lub u nauczycieli można znaleźć najwyżej wydanie starych olimpiad sprzed kilkunastu lat, które sięgnęło bodajże XVII olimpiady- obecnie odbędzie się XXXII Olimpiada). Warto się zapytać swojego nauczyciela geografii w szkole, ponieważ co roku Komitet Okręgowy kseruje zadania i przekazuje nauczycielom, których uczniowie brali udział w bieżącej Olimpiadzie). Niestety sam nie mogę zamieścić testów olimpiad, ponieważ chronione są prawami autorskimi.
Z jakich książek się przygotować?
Na podstawie swoich doświadczeń w poszukiwaniu podręczników przydatnych w przygotowaniach do Olimpiady stwierdzam, że nie powstał jak dotąd podręcznik dedykowany Olimpiadzie Geograficznej, jednakże poniżej zamieszczę listę książek, które swoim poziomem merytorycznym stanowią niezwykle przydatne źródło w trakcie nauki.
Książki - teoria
Geografia społeczno-ekonomiczna świata i Polski; Skrzypczak Władysław.
opis: | W książce bardzo dobrze rozwinięte zostały zagadnienia geografii społecznej i ekonomicznej. Poszczególne działy zawierają bogaty materiał uzupełniający- wykresy, rysunki, fotografie, które pozwalają lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Dzięki tabelom szybciej można przyswoić wiedzę. Każdy temat zawiera pytania sprawdzające i poszerzające wiedzę. Trudniejsze terminy wyjaśnione zostały na brzegu książki, dzięki czemu nie trzeba zaglądać do słownika geograficznego. Wadą jest, że niektóre tematy nie zostały doszacowane przez autora. Zwłaszcza konflikty międzynarodowe i organizacje gospodarcze na świecie. |
ocena: | 4+/6 |
komentarz: | Książka przyda się w przygotowaniach na Olimpiadę, bo posiada mnóstwo informacji, jednakże czytelnik będzie musiał niektórych danych statystycznych szukać w rocznikach statystycznych lub w tablicach geograficznych |
Geografia fizyczna ogólna i Polski podręcznik dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników zakres podstawowy i rozszerzony; Baraniecki Leszek, Skrzypczak Władysław.
opis: | Poszczególne tematy zostały w książce poprawnie opracowane, jednakże zdarzają się tematy takie jak astronomia, w których sama poprawność nie wystarcza. Nie zmienia to faktu, że pomijając fachowe książki dla studentów geografii, książka ta pozostaje najlepszą propozycją dla licealistów. |
ocena: | 4/6 |
komentarz: | W przygotowaniach do Olimpiady warto będzie się posiłkować innymi opracowaniami, gdyż w/w książka może się okazać niewystarczająca |
Atlasy
Atlas geograficzny Polski; Byer Beata, Wieczorek Marzena, Ostrowski Wiesław.
opis: | Bardzo atrakcyjny graficznie, przejrzysty, zawiera wiele ciekawych opracowań, w tej cenie nie znajdziecie lepszego atlasu Polski |
Ocena: | 5+/6 |
Komentarz: | Znajomość mapy Polski jest niezbędna na Olimpiadzie, a w tym atlasie znalazłem absolutnie wszystkie potrzebne opracowania |
Testy
Sprawdź się w testach, które specjalnie dla Was przygotowuje serwis GeoZone. Przejdź do sekcji olimpiada / matura w dziale Testy geograficzne.
|
|
|