|
|
Barszczewski Leon (1849-1910) Podróżnik, glacjolog i topograf. Jeden z najaktywniejszych podróżników polskich o bardzo szerokich zainteresowaniach naukowych.
Urodził się 18 lutego 1849 roku w Warszawie. W roku 1866, po ukończeniu gimnazjum w Kijowie, wstąpił do szkoły oficerskiej w Odessie. Z początku służył w pułku piechoty w guberni chersońskiej (w stopniu junkra). Na własną prośbę w 1874 roku został przeniesiony do Oddziału Topograficznego sztabu Okręgowego Wojsk w Turkiestanie. Pozostał tam do 1897 roku.
W latach 1876-97, pełniąc służbę w oddziale topograficznym garnizonu w Samarkandzie (przeniesiony tam karnie za postępowe poglądy), podejmował wiele wypraw po Azji Środkowej (Pamir, Ałtaj, Turkiestan, Buchara, Afganistan). Dotarł między innymi do gór Zerawszańskich i Hisarskich. Zbierał pomiary topograficzne. Oprócz tego zgromadził bogatą dokumentację geograficzną i etnograficzną. Zajmował się glacjologią, poszukiwaniami geologicznymi oraz gromadził liczne zbiory florystyczne i faunistyczne, głównie owady, przekazane w większości w 1896 do Muzeum Zoologicznego i Muzeum Botanicznego AN w Petersburgu. Większość podróży L. Barszczewski odbywał samotnie lub z eskortą, czasami też przyłączał się do wypraw innych uczonych. Dzięki swojej znajomości regionu przyjęty został do Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Towarzystwa Przyrodników w Moskwie. Towarzyszył w wyprawach przyrodnikom: botanikowi W. Lipskiemu (który na jego cześć nazwał jeden z lodowców w górach Hissarskich jego nazwiskiem) i zoologowi N. Bobrinskiemu. Poza zbiorami pozostawił z tych wypraw nagradzane na wystawach artystyczne zdjęcia fotograficzne (w 1895 nagrodzony złotym medalem na wystawie w Paryżu za dokumentację fotograficzną swoich podróży - fotografie lodowców azjatyckich; w Warszawie w 1901 za portrety mieszkańców Azji).
W 1897 przeniesiony został na własną prośbę do Siedlec w stopniu ppłk, w 1906 emerytowany. W Siedlcach był aktywnym członkiem PTK i organizował wycieczki krajoznawcze z uczennicami swej córki, Jadwigi Michałowskiej. Opublikował wiele sprawozdań w wydawnictwie Rus. Geogr. Obsc. (głównie z dziedziny glacjologii). Był członkiem tegoż towarzystwa, Mosk. Obs. Est. i innych. Zmarł 19 lutego 1910 roku w Częstochowie.
|
|
|