Referaty i opracowania to dział, w którym znajdziesz interesujące opracowania geograficzne oraz referaty do wyboru - geografia. Opracowania poświęcone wielu zagadnieniom geograficznym.
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98105 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Referaty i opracowania: Charakterystyka wiatrów kuli ziemskiej


Charakterystyka wiatrów kuli ziemskiej

1. Pojęcie wiatru i wstępna charakterystyka

Wiatrem nazywamy poziomy względem powierzchni Ziemi ruch mas powietrza, wynikający z różnicy ciśnienia atmosferycznego między dwoma punktami. Określając wiatr, stosujemy kryterium prędkości wiatru i kierunku wiatru. Kierunek wiatru to strona, z której on wieje. Prędkość wiatru określa się przy użyciu wiatromierza, podając szybkość poziomego ruchu powietrza. Prędkość wiatru w troposferze wzrasta wraz ze wzrostem wysokości, co ma związek ze zmniejszającą się siłą tarcia oraz spadkiem ciśnienia. Wiatr osiąga maksimum prędkości na wys. ok. 10 km. Skutki działania wiatru o danych parametrach określa się przy użyciu skali Beauforta (patrz dział Tabele). Teoretycznie wiatr powinien wiać w kierunku środka niżu po najkrótszej drodze. Tak się jednak nie dzieje - kierunek wiatru jest modyfikowany poprzez:
  • siłę Coriolisa - rosnącą w miarę zwiększania się szerokości geogr.
  • siłę odśrodkową - malejącą w miarę zwiększania się szerokości geogr.
W związku z działaniem wyżej wymienionych sił oraz siły tarcia, wiatr nie postępuje zgodnie z gradientem ciśnienia (prostopadle do powierzchni izobarycznych), lecz jest odchylany o kąt mniejszy od 90 st. W oparciu o te prawidłowości sformułowano baryczne prawo wiatru (regułę sformułował Buys-Ballot). Prawo to mówi, że stojąc na półkuli północnej plecami do wiatru, po prawej stronie z tyłu będziemy mieli najwyższe ciśnienie, a po lewej z przodu - najniższe.

2. Kierunki róży wiatrów i ich azymuty

[...]

3. Czynniki wpływające na prędkość i kierunek wiatru

[...]

4. Klasyfikacje wiatrów

4.1 Wiatry cyrkulacji globalnej i wiatry lokalne

[...]

4.2. Wiatry katabatyczne oraz anabatyczne

[...]

5. Wiatry różnych miejsc na świecie

[...]

Autor: snaakee.(


Referaty i opracowania: Charakterystyka wiatrów kuli ziemskiej.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]