Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98105 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Ciekawostki ze świata geografii - Afryka - ciekawostki geograficzne


Ciekawostki ze świata geografii - Afryka

Czy w Afryce jest śnieg? Na to pytanie bez trudu odpowiedzą wszyscy Ci, którzy wiedzą co nieco o najwyższym szczycie Afryki - Kibo. Znajduje się on w masywie wulkanicznym Kilimandżaro, na pograniczu Tanzanii i Kenii. Osiąga wysokość 5895 m. Masyw wulkaniczny tworzy Park Narodowy Kilimandżaro i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście w najwyższych partiach masywu znajduje się śnieg.

Wielka Dolina Ryftowa powstała w trzeciorzędzie na miejscu uskoków platformy afrykańskiej. Część tej Doliny wykorzystuje zambijska rzeka Luangwa, płynąca rowem tektonicznym. Wokół rzeki stworzono PArk Narodowy Południowej Luangwy, zamieszkuje go największa na świecie liczba dziko-żyjących lampartów.

Początkowo Przylądek Dobrej Nadziei cieszył się złą sławą. Afrykę południową zajmuje skalisty klif. Kiedy w 1488 r. Bartłomiej Diaz dopłynął do przylądka, stracił podczas szalejącego sztormu kilka okrętów, które roztrzaskały się o skały. Z tego powodu przylądek nosił początkowo nazwę "burzliwy". Dopiero król Portugalii dotarłszy do przylądka, zmienił jego nazwę na obecną, bo oznaczało to dla niego odnalezienie morskiej drogi do Indii.

"Grzmiąca piana" to nazwa nadana przez rodzimą ludność Wodospadom Wiktorii. Dzielą się one na Wodospady Tęczy, Podkowy, Główne i Kataraktę Diabła. W pobliżu Katarakty Diabła znajduje się pomnik Davida Livingstone'a.

Madagaskar cechuje unikatowa roślinność. O ile na kontynencie afrykańskim występuje tylko jeden gatunek baobabu, to na wyspie występuje ich kilka. Baobab osiąga wysokość do 25 m i do 45 m (!) obwodu w pniu.

Egipt - dar Nilu - jest najbardziej rozpoznawalny ze swoich piramid. Zachowało ich się w sumie 11, z czego najsłynniejsze to piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Piramidy, które przetrwały 4,5 tys. lat, uznawane są za jeden z 7 cudów świata starożytnego. Arabskie przysłowie mówi: Czas jest wyzwaniem dla wielu rzeczy, ale piradmidy są wyzwaniem dla czasu".

Trójmiasto kojarzy się nam oczywiście z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem, niewielu jednak wie, że libijskie Trypolis w starożytności tworzyły również 3 centra: Sabrata, Oea i Leptis Magna. To ostatnie jest najlepiej zachowanym miastem starożytności i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Morze Czerwone to najcieplejsze i najbardziej słone morze świata. Temp. wód powierzchniowych w lecie sięga 32° C. Jego atrakcją są rafy koralowe, zwane niekiedy "lasami tropikalnymi oceanów". Żyje w nich do 60 tys. gatunków zwierząt i 25 tys. gat. ryb.

Ciekawostki ze świata geografii - Afryka - ciekawostki geograficzne.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]