Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98105 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Ciekawostki ze świata geografii - Australia z Oceanią - ciekawostki geograficzne


Ciekawostki ze świata geografii - Australia z Oceanią

Olgas (inaczej Kata Tjuta) - to 36 kulistych wzniesień skalnych w środkowej Australii. Zwietrzałe pagóry, utworzone z czerwonawych zlepieńców, znajdują się na pustynnej równinie na północ od gór Musgrave. Niegdyś te kamienne monolity (najwyższy osiąga 546 m wys.) stanowiły święte miejsce Aborygenów.

Sydney jest najstarszym miastem w Australii. Niegdyś było brytyjską kolonią karną i stolicą. Leżąca na przylądku Bennelong opera z 1973 r. - symbol miasta - ma oryginalne kształty - zadaszenie tego gmachu ma przypominać żagle statków, które odkryły Australię 220 lat temu.

Najwięcej owiec na jednego mieszkańca przypada w Nowej Zelandii. Pasące się stada to niewątpliwie zwyczajny widok w tym kraju. Na 4 mln osób przypada tu 40 mln owiec. Okazuje się jednak, że rekordowe były lata 70-te. Wtedy na jednego Nowozelandczyka przypadało 20 owiec.

Sześć wysp we wschodniej części archipelagu Samoa (Polinezja) tworzy zamorskie terytorium USA. Stolicą Samoa Amerykańskiego jest Pago Pago, położone na największej z wysp - Tutuila.

Rdzenną ludnością Papui-Nowej Gwinei są Papuasi. Zamieszkują również okoliczne, melanezyjskie wyspy. Posługują się ok. 750 językami, ale 95% z nich to chrześcijanie. M.in. Wigmeni należą do społeczności, które zachowały tradycyjny styl życia.

Ciekawostki ze świata geografii - Australia z Oceanią - ciekawostki geograficzne.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]