Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98105 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Ciekawostki ze świata geografii - Azja - ciekawostki geograficzne


Ciekawostki ze świata geografii - Azja

Pendżab to inaczej Pięciorzecze. Rozległa równina w dolinie Indusu, z Himalajów spływa do niej 5 rzek. Pendżab od wielu lat stanowi terytorium sporne Indii i Pakistanu.

Chiny i Indie uważa się za ojczyznę herbaty. Tam też występuje odmiana asamska tej rośliny. Plantacje w Indiach zajmują prawie 0,5 mln ha - Indie dostarczają niemal 1/3 światowej produkcji herbaty.

Nazywano ją Sagarmatha, czczono jako Boginię Matki Ziemii - Czomolungmę. Od 1852 nazywa się ją też Mount Everestem. Pierwsze zimowe zdobycie góry należy do Polaków.

Wielki Mur Chiński to symbol Państwa Środka. Widać go z kosmosu. Ciągnie się od Shanhaiquan na wschodnim wybrzeżu, do pustynii Gobi. W VIII w. p.n.e. poszczególne księstwa wznosiły wały, których scalanie rozpoczął cesarz Qin Shi huangdi. Kolejne dynastie dokończyły tego dzieła.

Fudżi, w myśl religii buddyzmu i szintoizmu, jest czczona jako święta. Co roku najwyższy szczyt Japonii odwiedzają tysiące pielgrzymów. Uważa się, że ścieżka okrążająca górę na wys. 2,5 tys. m stanowi przejście do innego świata.

Jakucja do kraina we wschodniej Rosji. Słynie z produkcji diamentów jubilerskich oraz złóż złota. Już w XVII w. Rosja zaczęła podbój tego kraju, zmuszając Jakutów do składania daniny w naturze - jasaku. W XIX wieku zsyłano tu więźniów politycznych, a w XX w. budowano łagry. Obecnie na terenach Jakucji dominują Rosjanie.

Na półwyspie Kamczatka znajduje się prawie 300 wulkanów. Najwyższy - Kluczewska Sopka - ma osiąga wys. 4750 m.n.p.m. i jest najaktywniejszym wulkanem świata.

Starożytna Kolchida leżała na terytorium dzisiejszej Gruzji. To do niej Jazon wyprawił się po złote runo.

Miasto Shibam w północnym Jemenie określane jest niejednokrotnie Manhattanem pustyni. Skupisko kilkuset wieżowców ulepione zostało z gliny. Od setek lat budynki opierają się wiatrom i upałowi. Miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.Ciekawostki ze świata geografii - Azja - ciekawostki geograficzne.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]