Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98105 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Ciekawostki ze świata geografii - Europa - ciekawostki geograficzne


Ciekawostki ze świata geografii - Europa

Morze Barentsa słynie z tego, że... nie zamarza. Choć jest częścią Oceanu Arktycznego i leży za kołem podbiegunowym, to jego południowa i zachodnia część przez cały rok są wolne od lodu. Dzieje się tak dzięki wpływowi ciepłego Prądu Norweskiego, który stanowi przedłużenie Prądu Zatokowego.

Ładoga jest największym jeziorem Europy. Jest na nim 660 wysp i uchodzi do niego 35 rzek. W czasie 3-letniej blokady Leningradu w czasie II wojny światowej jezioro było jedyną drogą ewakuacyjną w szczelnym, hitlerowskim kordonie. Zimą przebiegała przez nie "droga życia" - ewakuowano nią rannych, zaopatrywano tędy w żywność.

Dominującym krajobrazem górzystej Szkocji są wrzosowiska i torfowiska. Większość powierzchni kraju to pustkowia, a dwa największe miasta - Glasgow i Edynburg - skupiają 75% ludności.

"Droga Olbrzymów" to ciekawostka geograficzna położona na brzegu wyżyny Antrim (północno-wschodnia Irlandia). Bazaltowe słupy powstały ok. 65 mln. lat temu z lawy krystalizującej przy obecności morskiej wody. Ścięte wierzchołki słupów przypominają gigantyczne płyty chodnikowe. Obiekt dodano do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Etna to najwyższy wulkan Europy (3323 m n.p.m.). Powstał w trzeciorzędzie, wciąż jest czynny - od 6190 r. p.n.e. wybuchł 203 razy.

Ciekawostki ze świata geografii - Europa - ciekawostki geograficzne.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]