|
|
Ciekawostki ze świata geografii - Australia z Oceanią - ciekawostki geograficzne
Ciekawostki ze świata geografii - Australia z OceaniąOlgas (inaczej Kata Tjuta) - to 36 kulistych wzniesień skalnych w środkowej Australii. Zwietrzałe pagóry, utworzone z czerwonawych zlepieńców, znajdują się na pustynnej równinie na północ od gór Musgrave. Niegdyś te kamienne monolity (najwyższy osiąga 546 m wys.) stanowiły święte miejsce Aborygenów.
Sydney jest najstarszym miastem w Australii. Niegdyś było brytyjską kolonią karną i stolicą. Leżąca na przylądku Bennelong opera z 1973 r. - symbol miasta - ma oryginalne kształty - zadaszenie tego gmachu ma przypominać żagle statków, które odkryły Australię 220 lat temu.
Najwięcej owiec na jednego mieszkańca przypada w Nowej Zelandii. Pasące się stada to niewątpliwie zwyczajny widok w tym kraju. Na 4 mln osób przypada tu 40 mln owiec. Okazuje się jednak, że rekordowe były lata 70-te. Wtedy na jednego Nowozelandczyka przypadało 20 owiec.
Sześć wysp we wschodniej części archipelagu Samoa (Polinezja) tworzy zamorskie terytorium USA. Stolicą Samoa Amerykańskiego jest Pago Pago, położone na największej z wysp - Tutuila.
Rdzenną ludnością Papui-Nowej Gwinei są Papuasi. Zamieszkują również okoliczne, melanezyjskie wyspy. Posługują się ok. 750 językami, ale 95% z nich to chrześcijanie. M.in. Wigmeni należą do społeczności, które zachowały tradycyjny styl życia.
|
|
|