Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98112 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

David Thompson (1770-?)


Kanadyjski podróżnik i kartograf, badający północno-zachodnie regiony Ameryki Północnej. Uważany jest za najwybitniejszego geografa Kanady. W ciągu 28 lat podroży, przemierzył ponad 90,000 kilometrów przez dzikie, nigdy wcześniej niezbadane tereny.

David Thompson urodził się w Londynie w 1770. Będąc półsierotą uczęszczał do specjalnej szkoły dla biednych dzieci ucząc się głównie rachunkowości. W wieku czternastu lat zaczął prace jako czeladnik urzędniczy w biurach Kompanii Zatoki Hudsona. Kompania wysłała go do Ameryki Północnej, gdzie pracował w Fort Churchill, a następnie York Factory. Około roku 1850 został oddelegowany do pracy w fortach nad rzeka Saskatchewan. W 1787 spędził zimę w obozie Indian Piegan ucząc się ich języka i zwyczajów. W 1788 w wyniku upadku z klifu, w czasie podróży handlowej, doznał skomplikowanego złamania nogi. Bliski śmierci został przetransportowany do Cumberland House, kwatery Kompanii gdzie przeszedł przez długotrwałą rekonwalescencję. Wynikiem złamania było trwale uszkodzenie nogi. Thmopson utykał na nie do końca życia. W czasie rekonwalescencji nie próżnował, lecz intensywnie studiował astronomie, nawigacje, geodezje i kartografie. W tym czasie stracił zdolność widzenia w jednym oku, z powodu zbyt długiego wpatrywania się w słonce przez sekstans.

W 1793 odszedł z Kompani Zatoki Hudsona, zatrudniając się jako kartograf Kompanii Północno–Zachodniej. Wyposażony w nowe umiejętności oraz nowoczesny sprzęt otrzymał od Kompanii misje zbadania i opisania jej terytoriów. Tylko pierwszego roku swej misji Thompson pokonał ponad 6500 kilometrów pokrywając tereny od rzek Missouri i Mississippi do granic Kornej Kanady i podnóża Gór Skalistych. W roku 1801 bez skutku poszukiwał dogodnej przeprawy przez Góry Skaliste, przy okazji jednak zbadał dorzecza Red Deer i Bow. W latach 1802 – 1806 badał dorzecze rzeki Peace oraz tereny preriowe. W 1806 wrócił w Góry Skaliste i w końcu przekroczył ich grzbiet przez przełęcz Kootney i zbudował tam schronisko kompanijne Kootney House. Następne trzy lata spędził podróżując i opisując tereny Kolumbii Brytyjskiej i Oregonu. W 1811 otrzymał polecenie zbadania możliwości dotarcia do Oceany Spokojnego. Jako nowa drogę wybrał przełęcz Athabsaka, a następnie spłynął w dół rzeki Kolumbia. 15 czerwca osiągnąwszy jej ujście do Oceanu. Po przybyciu na miejsce okazało, się ze Amerykanie z Pacific Fur Company, dotarli tam cztery miesiące przed nim, zgłaszając roszczenia do tamtejszych terenów.

W 1800 roku David Thmpson ożenił się z Metyską kobieta Charlotte Small. Przeżyli w tym szczęśliwym związku, z którego przyszło na świat 13 dzieci, 60 lat. W 1812 David postanowił zakończyć swe podróże i osiadł Terrebonne w Dolnej Kanadzie. Wykorzystując swe długoletnie badania wykreślił pierwsza mapę Terytoriów Północno-Zachodnich. Olbrzymich wielkości mapa, która pokrywała cala ścianę domu, pokazywała teren dwóch milionów kilometrów kwadratowych. Była niezwykle precyzyjna. Zakupiona przez Kompanie Zatoki Hudsona używana była do początków XX wieku.David Thompson (1770-?) - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]