Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98111 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Eryk Rudy (ok. 950-1003)


Był założycielem pierwszych normańskich osad na Grenlandii odrytej przez niego w 982 roku. Swój przydomek Eryk zyskał z powodu koloru włosów. Urodził się w Norwegii jako syn Thorwalda Aswaldssona, stąd był znany także jako Eryk Thorwaldsson.

Ok. roku 960 ojca Eryka, który dopuścił się morderstwa, skazano na wygnanie z Norwegii. Osiedlił się więc z rodziną w Islandii, jednak w roku 982, Eryk został wygnany również stamtąd, także za zabójstwo. Postanowił wtedy poszukać nowego lądu na zachód od Islandii, który już wcześniej odkrył Wiking Gunnbjorn.

Zgodnie z Sagą Eryka Rudego, banita spędził trzy lata na badaniu wybrzeża nowego kraju, który nazwał Grenlandią, po czym wrócił do Islandii z opowieściami o swej wyprawie. Zebrał dużą grupę kolonistów i wyruszył znów na Grenlandię, zakładając dwie osady - Osterbygd na wschodnim wybrzeżu oraz Vesterbygd na zachodnim. W Osterbyrd zbudował dla siebie posiadłość Brattahild. Eryk zyskał pozycję najważniejszego wodza Grenlandii. Z dwudziestu pięciu statków, które wyruszyły z Islandii, do celu dotarło czternaście, pozostałe zawróciły lub zaginęły na morzu.

Osady rozwijały się, osiągając liczbę 3000 mieszkańców, do pierwszych kolonistów dołączyli kolejni z przeludnionej Islandii. Jednak pewna grupa imigrantów, która przybyła w roku 1002 przywlokła z sobą zarazę. Zdziesiątkowała ona kolonię zabijając wielu z najważniejszych wodzów, w tym Eryka Rudego. Niemniej jednak kolonia wkrótce odżyła i przetrwała do XV wieku.

O ile wiadomo, Eryk miał czwórkę dzieci - synów Leifa Erikssona, Thorwalda Erikssona, Thorsteina Erikssona oraz córkę Freydis Eriksdottir.Eryk Rudy (ok. 950-1003) - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]