Państwa świata to szczegółowe informacje: warunki naturalne, gospodarka, ustrój polityczny. Polityczny podział świata oraz państwa i stolice przedstawione zostały na mapach.
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98127 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Państwa świata: Gujana


Informacje ogólne

nazwa Kooperacyjna Republika Gujany
położeniepaństwo w Ameryce Południowej, nad O. Atlantyckim
stolicaGeorgetown
powierzchnia215,0 tys. km²
liczba ludności0,85 mln (1997)
język urzędowyangielski
jedn. monetarnadolar gujański
święto narodowe23 lutego - Dzień Republiki (1970)
podział administracyjny10 regionów
granicez Surinamem, Brazylią i Wenezuelą

Kalendarium

1814Gujanę opanowują Brytyjczycy (wcześniej Holendrzy)
1831Powstaje Gujana Brytyjska
1953Uchwalenie nowej konstytucji, wybory, brytyjska interwencja w związku z obawami przed przejęciem władzy przez komunistów
1957Zawieszenie konstytucji, utworzenie rządu tymczasowego
1961Wewnętrzna autonomia
1962Starcia Hindusów i czarnych. Wielka Brytania rząda nowych wyborów przed uznaniem niepodległości
1964Powstaje rząd koalicyjny siłami Ludowego Kongresu Narodowego i Zjednoczonej Siły
1966Niepodległość, nowa nazwa - Gujana
1970Gujana republiką, członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów
1985Pogorszenie sytuacji gospodarczej
1992PPP wygrywa wybory parlamentarne


Warunki naturalne

Powierzchnia na północy i wschodzie nizinna (na wybrzeżu miejscami bagienna). Na południu i zachodzie rozciąga się Wyż. Gujańska, z najwyższym szczytem Roraimą (2810 m, graniczny z Wenezuelą i Brazylią). Klimat na nizinach północnej Gujany równikowy wilgotny, średnie miesięczne temperatury w ciągu roku 28-29° C; na południu kraju podrównikowy wilgotny; średnia roczna suma opadów od 1200-1500 mm na Wyżynie Gujańskiej do 3000 mm na wybrzeżu. Główna rzeka kraju to Essequibo z dopływami Cuyuni-Mazaruni i Rupununi. Około 85% powierzchni kraju pokryte jest lasami, głównie równikowymi wilgotnymi. Miejscami występują sawanny, w masywie Roraima - roślinność górska, na wybrzeżu - namorzyny.

Gospodarka

Podstawą gospodarki Gujany jest rolnictwo i górnictwo. W latach 1970-80 wysoki stopień kontroli państwowej w gospodarce (w 80%) spowodował zmniejszenie wydobycia boksytów i nieefektywne wykorzystanie inwestycji w szybko mechanizowanym rolnictwie, co przy spadku cen surowców na rynkach światowych doprowadziło do kryzysu. Dopiero reprywatyzacja gospodarki od 1985 przyczyniła się do wzrostu produkcji i eksportu. Gujana korzysta z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu przezwyciężenia zadłużenia zagr. (987 mln $ USA w 1989). PKB wynosi 239 $ USA na 1 mieszk. (1989). Gujana należy do Karaibskiego Wspólnego Rynku.

Ludność

Około 51% mieszkańców Gujany stanowią Indusi, ok. 31% - Murzyni, pozostali to głównie Metysi, Mulaci, Indianie oraz biali. Ludność jest rozmieszczona nierównomiernie, gł. zajmuje wybrzeża. Średnia gęstość zaludnienia to 4 mieszkańców na km kw. (jedna z najmniejszych w Ameryce Pd.). Urbanizacja - ok. 47%. Główne miasta: Georgetown, Linden, New Amsterdam. Około 22% ludności zawodowo czynnej jest zatrudnione w rolnictwie.

Ustrój polityczny

Republika. Członek Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja z 1980. Głową państwa jest prezydent (desygnowany przez partię zwycięską w wyborach parlamentarnych i wybierany w wyborach powszechnych, 5-letnia kadencja). Władza ustawodawcza należy do 1-izbowego parlamentu (Zgromadzenie Nar.) o 5-letniej kadencji, pochodzącego w większości (4/5) z wyborów powszechnych; władzę wykonawczą sprawuje powołany przez prezydenta i odpowiedzialny przed parlamentem rząd z premierem na czele. Premier jest jednocześnie wiceprezydentem.

Warto zobaczyć

  • obiekty z listy światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO:

    • brak

  • rezerwaty biosfery UNESCO:

    • brak


Państwa świata: Gujana.
GeoZone.pl © 2004-2025 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]