Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98112 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Ignacy Domeyko (1802-1889) i jego dokonania w Ameryce Południowej


Przyjaciel Mickiewicza i jednocześnie najbardziej szanowany oraz ceniony Polak w Ameryce Południowej. Rozwinął nowoczesne górnictwo w Chile. Jego imienia użyto do nazwania pasma w Andach, rzadkiego minerału, instytucji, osiedl, ulic.

Ignacy Domeyko był bliskim przyjacielem Mickiewicza. Razem studiowali. Domeyko pośredniczył między poetą a Marylą Wereszczakówną. Po upadku powstania listopadowego razem pojechali do Paryża. Później był świadkiem na ślubie Mickiewicza. Po śmierci wieszcza jeszcze przez wiele lat pomagał finansowo jego dzieciom.

W 1838 r. otrzymał propozycję pracy w Chile. To młode państwo stosunkowo niedawno zrzuciło jarzmo hiszpańskie, było nadal niestabilne, co chwila wybuchała rewolucja. Domeyko został wydelegowany do miejscowości Coquimbo, gdzie założył uczelnię politechniczną. Zadaniem szkoły było kształcenie inżynierów górnictwa. Równolegle z pracą w szkole zajmował się badaniami naukowymi. W prowincji Valdivia odkrył pokłady węgla (do dziś są one eksploatowane). W rejonie Copiapo- srebro. Nauczył się również języka hiszpańskiego.

Czas wolny spędzał w siodle- podróżował po całym Chile. Zbierał wtedy minerały, które wraz z opisami przesyłał do Paryża. Niektóre z nich odkrył jako pierwszy. Na jego cześć nazwano jeden z minerałów- domeykit.

W 1844 r. odwiedził Araukanię. Był to jeszcze nieskolonizowany region zamieszkany przez Indian. Domeyko wystąpił w ich obronie. Podkreślił, że wierzą one w Istotę Najwyższą oraz rozróżniają dobro i zło. Podczas powrotu dokonał wejścia na wulkan Antuco. Erupcja uniemożliwiła mu dotarcie na oblodzony szczyt. Jak się później okazało, jego laboratorium i dom zostały zniszczone w pożarze.

Kilka lat później w Andach powstał nowy wulkan. Domeyko postanowił zdobyć go jako pierwszy. Pobrał próbki skał i omal nie zginął od trujących wyziewów. Po zrealizowaniu 6-letniego kontraktu pozostał, aby zreformować uniwersytet w Santiago (założony w 1843 r.). Podróżnik przekształcił źle funkcjonującą federację kilku szkół w placówkę na poziomie europejskim, a wzorował się przy tym na Akademii Wileńskiej. W 1867 r. został wybrany na rektora i pozostał nim przez 16 lat. Po przejściu na emeryturę nadal aktywnie uczestniczył w życiu publicznym. Zbadał wodę koło Santiago i zaprojektował wodociąg. Napisał wiele podręczników, wprowadził do Chile metryczny system miar i wag, zreformował mennicę państwową.

W 1850 r. poznał 15-letnią chilijkę Enriquetę Sotomayor, z którą się ożenił w tym samym roku. Doczekali się 4 dzieci. Mając ponad 80 lat geolog odwiedził ojczyznę.

03.07.1802narodziny w Niedźwiadce
1816-1822studia na Uniwersytecie Wileńskim
1819kierownictwo sekcją przyrodniczą w T. Filomatów
1823-1824więziony, uwolniony dzięki rodzinie
1831walczy w oddziale Chłapowskiego, po upadku internowany w Prusach
1832przebywa z Mickiewiczem w Dreźnie
1834-1837studia w paryskiej Szkole Górniczej
1838wyjazd na kontrakt do Chile
1845publikacja monografii Indian Araukanii,klasyczne dzieło etnografii południowoamerykańskiej
1848honorowe obywatelstwo Chile
1870śmierć żony
1884podróż po Europie z synami
1885podróż do Rzymu i Ziemi Świętej
1887doktorat honoris causa UJ
23.01.1889śmierć Ignacego Domeyko w Santiago, tam został pochowany
Ignacy Domeyko (1802-1889) i jego dokonania w Ameryce Południowej - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]