Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98111 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Livingstone David (1813-1873)


Był szkockim podróżnikiem, lekarzem i misjonarzem, badaczem Afryki. Prowadząc prace misyjne dużo podróżował i dokonał wielu ważnych odkryć. Działając w kraju Beczuana odkrył jezioro Ngami.

W latach 1853-1856 przebył trasę od górnego Zambezi do Luandy, odkrywając na Zambezi największy wodospad Afryki, który nazwał Wodospadem Wiktorii. W 1858 odkrył jezioro Niasa. Podczas wyprawy w latach 1866-1873 dotarł do jeziora Tanganika, rzeki Luapuli, jezior Mueru i Bangueulu. Odkrył Lualabę i mylnie uznał ją za odcinek źródłowy Nilu.

Był nie tylko misjonarzem, ale też lekarzem, co pomogło mu w nawiązywaniu dobrych stosunków z tubylcami. Gdy zmarł we wsi Chitambo, niedaleko jeziora Bangueulu, miejscowa ludność zabalsamowała jego zwłoki, które następnie odtransportowano do Londynu i pochowano w opactwie westminsterskim.

Jego imieniem nazwano wyspę na Zambezi niedaleko Wodospadu Wiktorii, miasto w Zambii i pasmo górskie wzdłuż jeziora Niasa. W Malawi jest osada nazwana Livingstonia.

Opublikował: Podróże i badania misjonarza w południowej Afryce (1856), O podróżach na rzece Zambezi i jej dopływach i o odkryciu jezior Sziro i Niasa (1865), a także Last Journals (tomy 1, 2, 1874).Livingstone David (1813-1873) - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]