Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98112 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)


(ur. 20 lipca 1797, zm. 6 października 1873)

Polski geolog, geograf i podróżnik.

Urodził się w Głuszynie pod Poznaniem. Ziemie polskie opuścił w 1831 po upadku powstania listopadowego (powodem było nieudane porwanie Adyny Turyno, z którego to powodu musiał uciekać za granicę). Przez Czechy przedostał się do Włoch, gdzie zaprzyjaźnił się z księciem Sapiehą, który później w dowód sympatii zapisał mu spadek, który umożliwił młodemu Edmundowi ukończenie studiów geologiczno-geograficznych w Edynburgu i Heidelbergu. W 1834 r. wyruszył z Liverpoolu w 9-letnią podróż dookoła Ziemi. W trakcie tej podróży:

1834-1835 prowadził wielotematyczne badania przyrodnicze w Ameryce Północnej (Appalachy, Floryda, Meksyk). Najważniejsze odkrycia z tego okresu to złoża rud miedzi w Kanadzie (nad jeziorem Ontario). W Ameryce Południowej badał natomiast tamtejsze wulkany i złoża surowców mineralnych.

1836 prowadził badania geologiczne i obserwacje meteorologiczne w Ameryce Południowej (Brazylia, Urugwaj, Chile).

w roku 1838 kontynuował badania na Hawajach i wyspach Polinezji.

lata 1839-1844 to okres eksploracji Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.

Podczas pobytu w Australii odkrył najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki. Po południowo-wschodniej stronie gór odkrył krainę, która jest dziś głównym australijskim regionem hodowli bydła. Okazało się też, że odkryta przez niego dolina Latrobe obfituje w pokłady węgla brunatnego, ropy naftowej i złota. Strzelecki opracował mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii.

W 1843 powrócił do Europy. W 1845 wydał w Londynie pierwszą naukową książkę o Australii: "Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena". Był członkiem Royal Society of London (od 1853).

Jego imieniem nazwano w Australii pasmo górskie, 2 szczyty, jezioro i rzekę.Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]