Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98111 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Pedro Alvares Cabral (1467-1520)


(urodzony ok. 1467 - zmarł ok. 1520)

Portugalski żeglarz i odkrywca, pierwszy Europejczyk, który zobaczył Brazylię.

Przypuszczalnie urodził się w Belmonte, w portugalskiej prowincji Beira Baixa.

9 marca 1500 r. wypłynął z Portugalii na czele wyprawy złożonej z 13 okrętów i 1500 członków załogi, sfinansowanej przez króla Manuela I, podążając szlakiem Vasco da Gamy. 22 kwietnia 1500 r., kierując się do Przylądka Dobrej Nadziei jego flotę zniosło daleko na zachód, do wybrzeży dzisiejszej Brazylii (zdaniem niektórych badaczy Portugalia wiedziała o istnieniu tam lądu i zmiana kursu przez Carbala nie była przypadkowa). Carbal nazwał nowo odkryty ląd "Wyspą Prawdziwego Krzyża" i ogłosił jej przyłączenie do Portugalii. 10 sierpnia. Następnie pożeglował w kierunku Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie podczas sztormu zatonęły 4 statki (zginął wówczas Bartolomeu Diaz), a okręt dowodzony przez Diego Dias'a, zgubiwszy drogę, odkrył wyspę nazwaną St Lawrence, znaną dziś jako Madagaskar.

Cabral kontynuował podróż do Indii z zamiarem handlu pieprzem i innymi przyprawami. Założył faktorię handlową w Kalikacie, która jednakże została zaatakowana przez kupców muzułmańskich. W wyniku walk zginęło wówczas wielu ludzi Carbala. W odwecie Carbal zaatakował osadę ostrzeliwując ją przez dwa dni z dział okrętowych. Następnie udał się do faktorii w Cochin. Do Portugalii powrócił 23 czerwca z ocalałymi 4 spośród 13 okrętów.

Został pochowany w klasztorze w SantarĂ?m w Portugalii.

Cabral został uwieczniony na wielu znaczkach pocztowych, na przykład w serii znaczków brazylijskich wydanych 1 stycznia 1900 r. w 400-lecie odkrycia Brazylii.Pedro Alvares Cabral (1467-1520) - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]