Portal geograficzny GeoZone - geografia fizyczna i geografia ekonomiczna, olimpiada geograficzna, matura, testy geograficzne, państwa świata, stolice, dane statystyczne, quizy - serwis geograficzny
 
Login:
Hasło:
 
  Mamy już 98112 użytkowników. [rejestracja]  
Sieć GeoZone.pl
galajurken
billige brudekjoler
avondjurken,avondjurken online

Państwa świata  |  Dane statystyczne  |  Olimpiada geograficzna  |  Słownik geograficzny  |  Testy geograficzne  |  Książki  |  Forum geograficzne

Strabon (ok. 63 p.n.e. - ok. 24 n.e.)


(ur. ok. 63 p.n.e., zm. ok. 24 n.e.) - w Amazei w Poncie (dziś Turcja)

grecki geograf, historyk i podróżnik.

Autor zakończonej po 21 r. Geografii w 17 księgach, rodzaju encyklopedii, zawierającej podstawowe definicje geograficzne, opisy znanych mu krajów, około 4 000 nazw geograficznych oraz wiele informacji z zakresu nauk przyrodniczych, medycyny, historii i innych.. Jest to najważniejsze dzieło geograficzne starożytności.

Księgi 1-2 zawierają zagadnienia z geografii fizycznej, księgi 3-10 opisują geografię Europy, ks. 11-16 - geografię Azji, a ks. 17 - Afryki. Z ośmiu ksiąg o Europie: 2 dotyczą Hiszpanii i Galii, 2 - Sycylii i Italii, 1 - północno-wschodniej Europy , 3 Hellady. 15 księga zawiera opis Indii i Persji, 16 - Asyrii, Syrii, Babilonii i Arabii. Z 17 ksiąg nie zachował się żaden oryginał, 13 tomów jest znanych z odpisów.

Pochodził z zamożnego domu. Rodzina jego matki powiązana była z hellenistycznymi władcami Pontu Mitrydatesem V i VI. Studiował retorykę u Aristodemosa (Aristodemus) w Nisie. W 44 p.n.e przyjechał do Rzymu, gdzie spotkał Serwiliusza Isaurikusa. Studiował też u geografa Tyranniona (Tyrannio) i filozofa Ksenarchosa (Xenarchus). Studiował dzieła Arostytelesa z Boethus w bibliotece Sulli. Politycznie popierał rzymskie imperium. Podróżował trochę, ale nie aż tyle, jakby to wynikało z jego dzieła. W 29 p.n.e. odwiedził Gyaros, Cyklady, Kretę i Korynt. Od 25 p.n.e. przebywał w Egipcie. Był w Aleksandrii, później popłynął Nilem do Aswan (Asuan) i granic Etiopii razem z prefektem Egiptu Marka Gallusa.

Dzieło swoje mógł pisać w Rzymie, ale nie odnotował tego np. Pliniusz. Być może Geografia została ukończona w Aleksandrii.

Pierwsze publikacje Geografii miały miejsce w 7 r., ponowne wydanie w 18 r. Całość została wydana chyba pośmiertnie, po 21 r. jako że Strabon wspomina śmierć Juby, króla Mauretanii.

Najstarsze zachowane fragmenty pochodzą z odpisu na papirusie datowanego na 80-280 lat po śmierci autora. W Geografii Strabon wspomina też, że napisał Zapiski historyczne, które niestety przepadły. Odnotował je Plutarch, honorując Strabona filozofem i historykiem. Żydowski historyk Józef Flawiusz, czerpiąc z niego nazywa Strabona Kapadocjaninem.

W porównaniu do Eratostenesa, Strabon nie zawsze uzupełnia, czasami przekręca. Np wątpił w kartagińską wyspę Cerne na zachód Afryki. Był niechętny Pyteaszowi za to zgodny z Polibiuszem. Cytuje raz pisma Cezara.

Jego geografia miała cechy geografii polityczno-wojskowej dla elit, dlatego zawiera opisy zasobności krain, handlu, wytwórczości i potencjalnych konfliktów etnicznych. Niezbyt rzetelna, ale ciekawa. Znał i czerpał z 200 lat starszego Eratostenesa, 100 lat starszego Hipparcha, oraz z Klaudiusza Ptolemeusza i Posejdoniosa. Za Hipparchem cytował, że nie ma dobrej geografii bez współrzędnych geograficznych.Strabon (ok. 63 p.n.e. - ok. 24 n.e.) - geografowie, podróżnicy, badacze i odkrywcy.
GeoZone.pl © 2004-2023 Damian Nowak i Rafał Czerwonka. [polityka prywatności] [kontakt]